مرکز نوآوری و توسعه فناوری دریایی

معرفی مرکز

مرکز نوآوری و توسعه فناوری دریا به منظور جذب ایده های نوآورانه در حوزه های مختلف صنایع دریایی تشکیل شده است. هدف اصلی این مجموعه، شناخت و توسعه ی استعدادها و بکارگیری توانمندی های علمیتئوری می باشد، تا با ایجاد یک ارتباط موثر بین رشته های مختلف و شرکت های فعال در زمینه ی دریا، گامی بزرگ در راستای توسعه ی فناوری های دریایی و تجاری سازی محصولات تولید شده، صورت گیرد.

 

احداث این مرکز در سال 1398 با 200 متر مربع  فضا و با اعتباری معادل 11،000 میلیون ریال  شروع  و در سال 1398 به پایان رسید. مرکز نوآوری و توسعه فناوری دریا  تا کنون طرح هایی را با موسسات و سازمان های فعال مرتبط با دریا انجام داده است و آمادگی این را دارد که فعالیت های مشترک خود را در سطح استان بوشهر و خارج از استان افزایش دهد.

 

مجموعه فعالیت ها

از محصولات اولیه‌ی این مرکز می‌توان به نمونه‌های مختلف شناورهای تندرو و پروازی، مبدل‌های انرژی و همچنین محصولات گردشگری نظیر شناور تفریحی تک سرنشین، انواع دوچرخه‌های دریایی، جت‌بورد و هایبورد اشاره داشت. از دیگر دستاوردهای این مرکز، توسعه‌ی فعالیت‌های عملی پژوهشی به کمک ایجاد ارتباط پایدار بین مرکز توسعه فناوری‌های دریایی با سایر سازمان‌ها نظیر دانشگاه خلیج فارس، مرکز کارآفرینی دانشگاه خلیج فارس، پارک علم و فناوری خلیج فارس، موسسه دریایی شهید محلاتی، سازمان بنادر و دریانوردی، کارخانه کشتی سازی صدرا، پایگاه نیروی دریایی، منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسدان انقلاب اسلامی و ستاد توسعه فناوری و صنایع دریایی، با هدف شناخت نیازهای موجود و کسب حمایت های دوجانبه علمی مالی در راستای موثرسازی محصولات و انبوه سازی آن‌ها می‌باشد.

 

هسته های پژوهشی

سازه، قابلیت اطمینان و پایش سلامت شناور

 

هیدرودینامیک و سیستم رانش

 

کامپوزیت و مواد پیشرفته

 

 کنترل و هوشمندسازی شناورها

 

طرح های تعریف شده

شناور تفریحی جت بورد  

 

شناور تفریحی هایبرد

 

شناور تک سرنشین

 

کاتاماران مسافربری

 

مبدل موج چرخان